Educational Toys

View as List Grid

13 Items

Set Ascending Direction
per page
  1. Colorful Toy Kaleidoscope
    Item #: K02-KK824|36 Units per case
    Kids will love this simple and old-fashioned toy! Kaleidoscope features a brightly colored exterior and when looked into, a mix of fun shapes is created inside. Kids can learn about colors and shapes with this fun toy. Measures approximately 6" long. Comes in assorted colors. For ages 3 and up. Comes packaged in a blister pack.
    36 Units per case
    Cases Cost/Unit Cost/Case
    1+ $1.32 $47.52
    3+ $1.10 $39.60
    7+ $1.02 $36.72
    Qty. Cases
    36 Units x $1.32=
    $47.52
    As low as $1.02
  2. USA Foam Map Set
    Item #: K02-KL152|24 Units per case
    Great for learning geography, this fantastic USA Foam Map Set features an outlined foam cut-out center with pieces for all of the fifty states. All the pieces are labeled with a state name and work great for your child's studies. When it comes to geography your child will become a whiz at the names and locations of every state in the USA. Measures approximately 11.5" x 11.5". Comes in assorted colors. Comes packaged in a poly bag with a header card.
    24 Units per case
    Cases Cost/Unit Cost/Case
    1+ $1.42 $34.08
    4+ $1.30 $31.20
    9+ $1.10 $26.40
    Qty. Cases
    24 Units x $1.42=
    $34.08
    As low as $1.10
  3. Assorted Jumbo Flashcards
    Item #: K02-KO063|24 Units per case
    Great for school or home, these Educational Jumbo Flashcards come in 3 different lessons: addition, multiplication and division. Each set comes in an individual box with 35 double-sided cards and an instruction sheet. Each piece is made of card stock for durability. Comes with cardboard tray for storage. Cards measure approximately 2 1/2" x 4 1/4". Comes packaged in a hanging box. Box measures approximately 3.75" x 1" x 6.375".
    24 Units per case
    Cases Cost/Unit Cost/Case
    1+ $1.42 $34.08
    4+ $1.30 $31.20
    9+ $1.10 $26.40
    Qty. Cases
    24 Units x $1.42=
    $34.08
    As low as $1.10
  4. Spanish Anatomy Foam Puzzle
    Item #: K02-SP003|24 Units per case
    A perfect tool to study the parts of the human body, this colorful 11-Piece Spanish Anatomy Foam Puzzle will keep kids engaged in learning. The entire puzzle comes apart into pieces and all are labeled in Spanish. Measures approximately 16" x 8.75" x 0.125". Comes in assorted colors. Comes packaged in a poly bag with a hanging header card. Package measures approximately 19.75" x 9.5" x 0.25".
    24 Units per case
    Cases Cost/Unit Cost/Case
    1+ $1.24 $29.76
    5+ $1.04 $24.96
    10+ $1.00 $24.00
    Qty. Cases
    24 Units x $1.24=
    $29.76
    As low as $1.00
  5. Super Scope Hands-Free Magnifier
    Item #: K02-KA253|3 Units per case
    Great for at home or in the field, this Super Scope Hands-Free Magnifier enlarges objects 3X! It can be used on tables or hands-free with the attached cord. Measures approximately 8" x 11". For ages 5 and up. Comes packaged in an individual box.
    3 Units per case
    Cases Cost/Unit Cost/Case
    1+ $4.50 $13.50
    31+ $3.50 $10.50
    62+ $3.35 $10.05
    Qty. Cases
    3 Units x $4.50=
    $13.50
    As low as $3.35
  6. Educational Microscope Kit
    Item #: K02-OF464|1 Unit per case
    Perfect for inquisitive kids, this 10-piece Educational Microscope Kit features a refined microscope with 100x, 200x and 400x magnification, a powerful LED light and everything needed to collect, label and view small specimens and objects. Kit includes: microscope, collection vials, blank labels, 1 prepared slide, 4 blank slides and tweezer. For ages 8 and up. Requires 2 'AA' batteries (not included). Comes packaged in an individual window box. Box measures approximately 7.5" x 3.5" x 9.5".
    1 Unit per case
    Cases Cost/Unit Cost/Case
    1+ $13.90 $13.90
    30+ $10.70 $10.70
    61+ $9.90 $9.90
    Qty. Cases
    1 Unit x $13.90=
    $13.90
    As low as $9.90
  7. Educational Foam Clock
    Item #: K02-KL039|12 Units per case
    Children will have fun learning how a clock works with this fun Educational Foam Clock featuring a soft yellow clock with fully functional light blue arms and a metal rivet holding it together. Measures approximately 9" in diameter. For ages 3 and up. Comes packaged in a poly bag with a header card.
    12 Units per case
    Cases Cost/Unit Cost/Case
    1+ $2.10 $25.20
    17+ $1.65 $19.80
    34+ $1.50 $18.00
    Qty. Cases
    12 Units x $2.10=
    $25.20
    As low as $1.50
  8. Foam Anatomy Puzzle
    Item #: K02-KK646|24 Units per case
    A great educational tool to study the parts of the human body, this colorful 11-Piece Foam Anatomy Puzzle will keep kids engaged in learning and help them understand the digestive track, pulmonary system and more. The entire puzzle comes apart into pieces and all are labeled. Measures approximately 16" x 8.75" x 0.125". Comes in assorted colors. Comes packaged in a poly bag with a header card. Package measures approximately 19.75" x 9.5" x 0.25".
    24 Units per case
    Cases Cost/Unit Cost/Case
    1+ $1.32 $31.68
    5+ $1.10 $26.40
    10+ $1.02 $24.48
    Qty. Cases
    24 Units x $1.32=
    $31.68
    As low as $1.02
  9. Solar System Foam Map Learning Kit
    Item #: K02-KL153|24 Units per case
    Perfect for learning the planets, sun and moon, this Solar System Foam Map Learning Kit features soft punch-out planets in bright colors with labels of where they are placed and their orbits. The foam map measures approximately 11.75" x 12" x 0.25". For ages 3 and up. Comes in assorted colors. Comes packaged in a poly bag with a header card.
    24 Units per case
    Cases Cost/Unit Cost/Case
    1+ $1.32 $31.68
    5+ $1.10 $26.40
    10+ $1.02 $24.48
    Qty. Cases
    24 Units x $1.32=
    $31.68
    As low as $1.02
  10. Children's Flash Card Set
    Item #: K02-XA079|24 Units per case
    Help children learn, memorize and retain mathematical equations with this 4-piece Children's Flash Card Set featuring small, 34-card decks. Cards include: addition, subtraction, division and multiplication. They are packaged in small boxes, which are perfect for traveling, waiting rooms and backpacks. Each set measures approximately 2 1/4" x 3" x 1/4". Comes packaged in a blister pack.
    24 Units per case
    Cases Cost/Unit Cost/Case
    1+ $2.10 $50.40
    8+ $1.65 $39.60
    17+ $1.50 $36.00
    Qty. Cases
    24 Units x $2.10=
    $50.40
    As low as $1.50
  11. Jumbo Double Sided Flash Cards Countertop Display
    Item #: K02-DC105|44 Units per case
    Great for learning basic math, these Jumbo Double Sided Flash Cards come in 4 assorted styles: multiplication, addition, subtraction and division. The cards measure approximately 5 11/16" x 3 10/16" x 11/16". Cards come packaged in a hanging box. Countertop display comes with 44 pieces.
    44 Units per case
    Cases Cost/Unit Cost/Case
    1+ $1.32 $58.08
    3+ $1.10 $48.40
    6+ $1.02 $44.88
    Qty. Cases
    44 Units x $1.32=
    $58.08
    As low as $1.02
  12. Mini Chalkboard Set
    Item #: K02-GM818|24 Units per case
    Play teacher, practice math problems, draw pictures or whatever you like with this handy Mini Chalkboard Set. It includes a mini chalkboard, a 2-pack of chalk and a mini foam eraser. Safe and non-toxic. Measures approximately 7" x 5.5" x 0.125". For ages 3 and up. Comes packaged in a poly bag with a hanging header card.
    24 Units per case
    Cases Cost/Unit Cost/Case
    1+ $1.24 $29.76
    5+ $1.04 $24.96
    10+ $1.00 $24.00
    Qty. Cases
    24 Units x $1.24=
    $29.76
    As low as $1.00
  13. Toy Butterfly Catcher Net
    Item #: K02-KL323|24 Units per case
    Whether it's for educational purposes or fun, this Toy Butterfly Catcher Net is the ideal tool for outdoor enthusiasts. Net is perfect for catching butterflies and other flying critters or even for scooping up tadpoles. It is made with a soft mesh net with a metal frame in a butterfly shape and a sturdy, brightly colored plastic handle. After observing butterflies, gently release them to their natural habitat. Measures approximately 18.25" long with a 6" wide net frame. For ages 3 and up. Comes packaged with a wrap around.
    24 Units per case
    Cases Cost/Unit Cost/Case
    1+ $1.06 $25.44
    6+ $0.89 $21.36
    12+ $0.82 $19.68
    Qty. Cases
    24 Units x $1.06=
    $25.44
    As low as $0.82
View as List Grid

13 Items

Set Ascending Direction
per page
New Arrivals
Best Sellers
Featured